KONST / Oljemålningar / Oljemålning 10434024
*
nr 1043 4024
Nils von Dardel
(1888-1943), Sverige
Oljemålning, Nils von Dardel (1888-1943), 'Damen med rosen', utställd på Moderna Museet 30 januari - 3 april 1988, Prov. Thora Dardel, signerad, duk, 41x33
Kondition: sprickor i färgen
Nils von Dardel, född 1888, död 1943, svensk målare och tecknare.
Utrop:
25.000 kr
Såld:
12.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 13 juni 2016
kl 19:54:58
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
13/6 19:49:58
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Nils von Dardel
Nils von Dardel, född 1888, död 1943, svensk målare och tecknare.
Läs mer om Nils von Dardel
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nils von dardel olja oljemålning oljemålningar prov svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige thora dardel
-
6163 Ojemålningar
2 st, Jan Ölander, Monogramsignerade, yttermått in..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 20:12
-
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 20:55
-
5423 Oljemålning
Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:16
-
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 18:55
-
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 18:56
-
6119 Oljemålning
Anders Lindholm (f. 1962). Komposition. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 18:37
*
Nils von Dardel
Kondition: sprickor i färgen
Nils von Dardel, född 1888, död 1943, svensk målare och tecknare.
Läs mer om Nils von Dardel
nr 1043 4024
Nils von Dardel
(1888-1943), Sverige
Oljemålning, Nils von Dardel (1888-1943), 'Damen med rosen', utställd på Moderna Museet 30 januari - 3 april 1988, Prov. Thora Dardel, signerad, duk, 41x33
Kondition: sprickor i färgen
Nils von Dardel, född 1888, död 1943, svensk målare och tecknare.
Utrop: | 25.000 kr |
---|---|
Såld: | 12.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 13 juni 2016 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
13/6 19:49:58 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Nils von Dardel
Nils von Dardel, född 1888, död 1943, svensk mÃ¥lare och tecknare.Läs mer om Nils von Dardel
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nils von dardel olja oljemålning oljemålningar prov svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige thora dardel
-
6163 Ojemålningar
2 st, Jan Ölander, Monogramsignerade, yttermått in..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 20:12 -
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 20:55 -
5423 Oljemålning
Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:16
-
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 18:55 -
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 18:56 -
6119 Oljemålning
Anders Lindholm (f. 1962). Komposition. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 18:37